top of page
  • Lee Sambrano

מיתוסים בתזונה

החודש בבלוג הבאנו אורחת מיוחדת. תכירו את לי סמברנו - בוגרת ללימודי תזונה באוניברסיטת אריאל. לי בחרה ללמד אותנו על שבירת מיתוסים שקשורים לתזונה נכונה ואורח חיים בריא, ותופתעו לגלות שיש המון דברים שאנחנו בטוחים שהם נכונים אך התברר שהם עוד מיתוס.


נתחיל?


1) אכילת חלבון מיד אחרי אימון

שמעתם על האמרה שצריך לאכול חלבון ישר לאחר אימון? לתת לשריר את הכוח שהוא זקוק לו על מנת להתפתח?

אז זהו...

תופתעו לגלות שלא!

בעבר, אכן חשבו כי לאחר אימון יש לצרוך כמות חלבון, אך כיום לאחר מחקרים חדשים הובן כי אין חובה באכילה של חלבון ישר לאחר האימון.

מה כן צריך? לספק לגוף לאורך כל היום את כמות החלבון הנדרשת לו.


לכל אדם יש כמות חלבון שונה שלה הוא זקוק במהלך כל היום, המוערכת במשקל גופכם כפול 1.2. לדוגמה אדם ששוקל 50 ק״ג, יצרוך בסביבות ה-60 גר' חלבון ליום.


מה כן חשוב לאכול לאחר אימון? חשוב לספק לגוף את כל אבות המזון, כלומר גם פחמימה, גם חלבון וגם ירק; הגוף זקוק לאנרגיה על מנת להתאושש ולבנות שריר אז אנחנו צריכים לספק לו את כל הצרכים התזונתיים.2) לאכול כל 3 שעות

מיתוס שני שאני רוצה לנפץ לכם הוא מיתוס שאפילו אני נפלתי בו כשהייתי צעירה. בפועל, כשאנחנו אוכלים ארוחה המספקת לגוף את כל הצרכים התזונתיים שלו, כמו חלבון, פחמימה וירק הגוף לא באמת זקוק לאנרגיה חדשה בטווח כל כך קצר.

ידעתם שלמערכת העיכול שלנו לוקח בין 4-5 שעות של עבודה על עיכול וספיגת האוכל שאנחנו אוכלים?

בדיוק בגלל זה, צריך לתת זמן ומנוחה למערכת העיכול לעשות את עבודתה.


טיפ ממני - אם אתם מרגישים רעבים כל שעתיים-שלוש, תבדקו את הארוחות שאתם אוכלים; כנראה הן לא מספקות לגוף את האנרגיה לו הוא דרוש ובגלל זה אתם מרגישים רעב בטווחי זמן כל כך קצרים.

תנסו לשלב בארוחות יותר סיבים תזונתיים – לדוגמה, אם אתם אוכלים ארוחת צהריים של חזה עוף ואורז, תוסיפו סלט ירקות בצד. הסיבים נותנים תחושה של שובע למשך זמן ארוך.3) רק בבשר יש חלבון

המיתוס הבא קשור לצמחוניים מביננו. נכון תמיד אומרים לכם שבטח חסר לכם חלבון? חסרה לכם אנרגיה? פעם באמת חשבו שללא בשר אנחנו לא נקבל מספיק חלבון.

אז תנו לי לנפץ לכם עוד מיתוס - גם צמחוניים יכולים לקבל מספיק חלבון ולהיות מלאים באנרגיה.


בבשר יש חלבון שנקרא חלבון מלא, זה אומר שהחלבון הזה מכיל את כל 9 חומצות האמינו החיוניות לגופנו ואנו באמת צריכים לצרוך חלבון בכמות מספקת במהלך היום, שוב כל אחד על פי גופו.


אבל ידעתם שאתם יכולים לצרוך חלבון מלא גם מהצומח? איך עושים את זה? בדיוק ככה, אם תשלבו דגן (לדוגמה לחם, שיבולת שועל, אורז) עם קטנייה (עדשים, שעועית, חומוס) אתם מקבלים חלבון מלא.

זה אומר שגם בארוחה של מג'דרה ואפילו בלחם עם ממרח חמאת בוטנים אתם מקבלים לגופכם חלבון מלא. ככה שלא באמת חייבים לצרוך כל יום בשר על מנת לספק לגוף חלבון איכותי, אפשר למצוא גם שילובים מהצומח ולספק לגוף את מה שהוא צריך.4) תוספי תזונה

לא כל אחד חייב תוסף תזונה.

הגוף שלנו צורך ויטמינים ומינרלים מהמזון, הוא לא יכול לייצר אותם בעצמו ולכן אנחנו חייבים לצרוך מזון מגוון ועשיר כדי לקבל את כלל הוויטמינים והמינרלים שאנחנו זקוקים.

ישנם ויטמינים מסיסי שומן שהם ויטמיני A,D,E,K.

מה זה אומר ויטמינים מסיסי שומן?

זה אומר שהם יכולים להיאגר אצלנו בגוף. כלומר, אם אדם לוקח תוסף של ויטמין A ללא בדיקה אצל רופא\תזונאי וללא בדיקת דם, הוא אוגר בגופו יותר ויטמין ממה שהגוף שלו צריך. עודף של ויטמינים או מינרלים יכול להזיק לגופנו.

אז אם אתם רוצים לדעת אם אתם זקוקים לתוסף תזונה כלשהו, אל תתייעצו עם המוכר בסופר פארם, לכו לעשות בדיקת דם ותראו האם אתם יכולים קודם לשנות משהו בתפריט התזונה שלכם. יכול להיות שתוכלו לשנות את התוצאות רק בעזרת הוספה של מזון מסוים לתפריט.

אם אתם לא יכולים, ניתן לקחת תוספי תזונה - אבל תבדקו קודם עם רופא כדי לא להזיק לגופכם.


5) סופר פוד

מי לא שמע על מזונות העל שכבשו את העולם בשנים האחרונות – צ'יה, גוג'י ברי, ספירולינה והרשימה עוד ארוכה.

בכל מקום שאנחנו רק הולכים, תמיד תראו את ההתייחסות למזונות העל האלו, שעל פי כל הפרסומות אמורים לתת לנו חיי נצח. לא? אז זהו שלא.

במזונות העל האלו, יש באמת המון ויטמינים ומינרלים והם מעולים לגופנו.

אבל, רשתות השיווק החליטו לקפוץ על הגל של טרנד הבריאות שמתחזק בשנים האחרונות ולשווק לכם מזונות כמזונות על.

אז לפני שתרוצו לסופר לקנות עוד קילו של גוג'י ברי או ספירולינה ולשבור את המשכורת החודשית שלכם על זה, תשקלו האם אתם באמת זקוקים לזה.

גם בפירות, בשקדים ובאגוזים יש המון ויטמינים ומינרלים, פשוט הם לא זכו לשם הנחשק "סופר פוד". כל עוד תאכלו תפריט מגוון ועשיר לא יחסר לכם דבר. אז אתם יכולים לחסוך את הכסף הזה ולטוס לחופשה במקום.אל תתנו לכל פרסומת או לכל בלוגר אוכל ללמד אתכם על האורח החיים שמתאים לכם! תבדקו, תשאלו, תחקרו עד שתגיעו למקום שמתאים לכם.

אוכל זה לא אויב, אוכל זה מתנה! תיהנו ממנו, תגוונו, תעשירו את התפריט שלכם בכל טוב.

מילת המפתח היא איזון – תמשיכו להינות מהאוכל אבל גם תמשיכו להתאמן בסטודיו, כי רק ככה תקבלו ריבועים בבטן :)


Commentaires


bottom of page